betong från en tidigare simbassäng, synliga takstolar och fönster

    I början av 2024 revs bassängutrymmet

    Veddige simhall/Vidhögehallen

    Veddige simhall ska åter igen fyllas med vatten när anläggningen, som togs ur drift 2021, nu ska renoveras. Förutom simhallen renoveras även delar av idrottsanläggningen samt att ett generellt underhållsarbete av fastigheten utförs. Målet är en trygg, modern och hållbar anläggning för Veddige – både nu och i framtiden.

    På uppdrag av Varbergs kommun ska vi utföra en omfattande renovering samt om- och tillbyggnad av hela anläggningen. De mest omfattande arbetena görs i simhallen och de anslutande omklädningsrummen, där endast bassängdel, teknikrum och pelare behålls.

    Projektet omfattar bland annat:

    • Total ny- och ombyggnation av simhall med anslutande omklädningsrum.
    • Kaklad 25-metersbassäng med bassänglift för ökad tillgänglighet.
    • Omklädningsrummen byggs om samt att två nya tillkommer. Totalt 10 omklädningsrum: 8 traditionella dam/herr-omklädningsrum (alla med duschbås), 1 assisterat omklädningsrum och 1 flexomklädningsrum.
    • Nya förråd för skola och föreningar.
    • A-hallen utrustas med fast idrottsutrustning (bomsystem etc.)
    • Renovering av befintliga toaletter.
    • Pausrum byggs om.
    • Tillgänglighetsanpassning av entrén.
    • Tvätt och målning av fasad.
    • Anpassning till dagens byggnormer och tillgänglighetskrav.

    Åtgärderna i idrottshallen, däribland fler omklädningsrum, syftar till att möta skolans behov av ökad kapacitet. Vissa funktioner, såsom omklädningsrum och pausrum, kommer att samnyttjas av simhallen och idrottshallen.

    Tidplan

    1 juni 2026: Byggstart (Anläggningen stängd 1 juni-31 augusti 2026).

    Augusti 2026: Start rivning av simhall.

    Årsskiftet 2027/2028: Projektet planeras stå klart och överlämnas till verksamheten.

    Påverkan på anläggningen under byggtid

    Hela anläggningen kommer vara stängd under perioden 1 juni 2026 till 31 augusti 2026. Då renoveras tre av omklädningsrummen som tillhör idrottshallen och avloppet byts ut.

    Det kommer vara periodvisa avstängningar i delar av anläggningen under projektets gång. Detta för att kunna utföra vissa arbetsmoment. Både i det aktuella utrymmet, och av säkerhetsskäl vid vissa närliggande arbetsmoment, som tex. rivning.

    Bakgrund

    Simhallen byggdes 1971 men har varit ur drift sedan 2021 när Håstens simhall Pingvinen öppnade. Sedan dess har anläggningens renoveringsbehov visats vara större än man först förutsåg. Det är framför allt problem med fukt där takstolarna i trä och ytterväggarna är rötskadade. Det finns även sprickbildningar i betongen under simhallen som behöver åtgärdas. I början av 2024 revs bassängutrymmet (bassängens invändiga ytskikt samt påverkade ytor i källaren).

    På uppdrag av Varbergs kommun tog vi med start sommaren 2025 fram ett kostnad- och åtgärdsförslag för renovering av simhallen. Även andra delar av byggnaden som är i behov av underhåll utreddes för renovering eller ombyggnation i samband med projektet.

    Kommunfullmäktige fattade den 19 maj 2026 beslut om investeringskostnad för renovering av sim- och idrottshall i Veddige. Förslaget innebär ett samlat grepp om hela anläggningen, där både simhallen och idrottshallen omfattas.

    Du kan läsa mer om bakgrund och beslut på kommunens webbplats varberg.se Länk till annan webbplats.

    Delprojekt Vidhögeskolan

    Då intilliggande Vidhögeskolan ska genomgå ett planerat underhåll samordnar vi arbetena när vi ändå är i området. Genom att använda samma entreprenör kan vi förenkla planeringen och minska både tid och kostnader.

    Du kan läsa mer om projektet på projektsidan Vidhögeskolan, underhåll.

    Senaste nytt i projektet

    Maj 2026

    Snart startar arbetet med att åter fylla Veddige simhall med vatten.

    De 19 maj fattades ett positivt beslut om investeringskostnaden för projektet. Förslaget innebär ett samlat grepp om hela anläggningen, där både simhallen och idrottshallen omfattas. Byggstart kommer ske skyndsamt, och planeras till 1 juni.

    Först ut är renovering av tre omklädningsrum som tillhör idrottshallen, samt byte av avloppssystem. Först i augusti påbörjas arbetena med själva simhallen, och de angränsande omklädningsrummen. Eftersom skadorna är omfattande kommer stora delar att rivas och endast bassängdel, teknikrum och pelare bevaras. När rivningsarbetena är klara inleds återuppbyggnaden. Målsättningen är att 25-metersbassängen åter ska vara fylld med vatten vid årsskiftet 2027/2028.

    Arbetena kommer perodvis att påverka anläggningen genom hela eller delvisa avstängningar. Den första avstängningen sker redan den 1 juni. Då hålls hela anläggningen stängd och planeras att öppna igen för verksamhet den 31 augusti.

    Oktober 2025

    Vad pågår i projektet just nu? Att renovera en simhall är ett komplext arbete eftersom många skador kan vara svåra att upptäcka. Därför lägger vi nu stort fokus på noggranna förarbeten för att kunna leverera en frisk och hållbar simhall till norra Varberg. Läs mer om detta i nyheten "Hur går arbetet med Veddige simhall?"

    September 2025

    Vi har nu skrivit kontrakt med T3 Group AB för projekt Veddige simhall.

    Målet är att tidplanen för byggnationen ska vara klar under våren 2026. Läs mer i nyheten Entreprenör klar för renovering av Veddige simhall/Vidhögehallen

    tre personer står på en kullstenstrottoar framför en byggnad i grå sten och stora fönsterrutor. Förstora bilden

    Från vänster: Martin Thörnblad från T3 Group, Jennie Mennerholm från Varbergs Fastighet och Tobias Johansson från T3 Group.

    Prenumerera på information

    Vill du vara säker på att inte missa några nyheter om Veddige simhall? Varje gång vi lägger till ny information på den här sidan, eller nyheter om projektet får du som prenumerant en notis. För att prenumerera behöver du ange din e-postadress.

    För nya prenumerationer skickar vi ut ett bekräftelsemejl. Kontrollera därför gärna din mejl och ge samtycke till att bli prenumerant genom att klicka på länken.

    I vår Integritetspolicy kan du läsa om hur vi behandlar dina personuppgifter

    Du kan när som helst välja att avsluta din prenumeration och din e-postadress raderas från vårt arkiv.

    Hantera prenumeration

    Hitta till bygget

    Våra byggprojekt är utsatta på Varbergskartan. Med hjälp av den kan du lätt navigera till platsen.

    Senast publicerad:

    Byggstatus

    = Genomfört

    = Pågående

    = Kommande

    1. Planering och projektering

    2. Byggnation

      Ingress

    3. Besiktning

      Ingress

    4. Överlämnande/Inflyttning

      Ingress

    Projektledning

    Medarbetare på vfab

    Jennie Mennerholm

    Byggprojektledare

    E-post: Jennie.mennerholm@varberg.se
    Telefon: 0340 – 50 60 19

    Medarbetare på vfab

    Anton Östman

    Byggprojektledare

    E-post: Anton.ostman@varberg.se
    Telefon: 0340-50 60 22

    Fakta

    Kategori

    Reinvestering

    Arkitekt

    -

    Entreprenör

    T3 Group AB

    Entreprenadform

    Totalentreprenad i samverkan

    Byggtid

    Sommar 2026-årskiftet 2027/2028