Varberg Getakärr 9:9
Industri- och lagerfastighet med verksamheter som spänner mellan trä- och pappersindustri, lagerhantering, kontor och restaurang.
Historia
Byggnaden är från 1955 och var med den tidens mått en modern industrifastighet. Den byggdes för att tillgodose det snabbväxande företaget Gyprocs behov. Gyprocs inledde fullskalig tillverkning av gipsskivor i lokalerna 1957.
Gyprocs hade sedan sin bas i Varberg under företagets första expansiva år. Sedan etablerades fler fabriker i Norden och Varbergsfabriken lade så småningom ner.
Hitta till Varberg Getakärr 9:9
Är du nyfiken på var Varberg Getakärr 9:9 ligger? Alla våra fastigheter är utsatta på Varbergskartan, med hjälp av den kan du lätt navigera och hitta fler kartlager som rör området.
Senast publicerad:
Fakta
Fastighetsbeteckning
Getakärr 9:9
Byggår
1955
Arkitekt
-
BTA (Bruttoarea)
36 636 m²
Tillgänglighet
Vid denna fastighet finns tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser, ramp till entré, hiss och RWC.
Kontakt
Är du hyresgäst och vill komma i kontakt med oss som arbetar med din fastighet?